Goalball

Goalball – Pomagamy drużynie z Bierutowa

Krótka historia

Goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Została stworzona w 1946 roku przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena, w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych weteranów II wojny światowej.

 

Zasady

Drużyna składa się z trzech zawodników, grających z zasłoniętymi oczami, broniących bramki o wysokości 1,3 metra oraz zajmującej całą szerokość boiska. Boisko do goalballa ma 9 x 18 m i podzielone jest na trzy strefy:

· obrony (na szerokość 6 m od bramki)

· strefę neutralną, zajmującą szerokość 6 m na środku boiska.

· obrony (na szerokość 6 m od bramki dla przeciwnej drużyny z drugiej strony)

Piłka musi być toczona. Podczas rzutu musi mieć kontakt ze strefą rzutu zarówno drużyny rzucającej, jak i strefą środkową. Po pierwszym kontakcie piłki z zawodnikiem drużyny broniącej drużyna ta ma 10 sekund na odrzucenie piłki. Za przewinienia drużyna może otrzymać rzut karny – jeden zawodnik broni całej bramki. Gra trwa 2 razy po 12 min.

Piłka zawiera dzwoneczki i waży 1,25 kg. Mecze rozgrywane są w absolutnej ciszy. Dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabowidzących, podczas meczu goalballa gracze mają zaklejone specjalnymi plastrami oczy oraz dodatkowo noszą nieprzezroczyste gogle.

Wszystkie linie na boisku są wyklejone plastrem, pod którym znajduje się sznurek w celu ułatwienia poruszania się i orientacji.

 

Goalball na świecie

W goalball rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. Jest to dyscyplina paraolimpijska od 1976 roku i jest pierwszą oficjalną olimpijską grą zespołową dla osób niewidomych i słabowidzących. 

 

Goalball w Polsce

Mistrzostwa Polski

Aktualnie Mistrzostwa Polski są rozgrywane na zasadzie trzech turniejów (2 eliminacyjne oraz 1 finałowy).

 

Puchar Polski

W Polsce rozgrywane są także Puchary Polski. Wyłonienie zdobywcy Pucharu odbywa się na pojedynczym Turnieju.

 

Goalball w Bierutowie

Zespół z Bierutowa, który wspieramy, ma na swoim koncie między innymi dwukrotnie tytuł mistrza Polski z 2010 oraz 2019 roku. Poza tym niejednokrotnie zajmował drugie oraz trzecie miejsce.

Mamy doskonałych graczy, którzy zostali powołani do polskiej kadry narodowej oraz nadal biorą aktywny udział w obozach szkoleniowych w kadrze narodowej.

 

Treningi

Wszystkie osoby, które są zainteresowane Goalball'em są zaproszone na treningi, które odbywają się dwa razy w tygodniu w „OKIS” Bierutów ul. Krasińskiego 3:

- w poniedziałki 18:00 – 19:30

- w środy 17:30 – 19:30 (z wyjątkiem letnich wakacji)

 

Treningi prowadzą

· Stefan Skocki, Dariusz Wilczyński – trenerzy

· Sylwester Derkacz – wolontariusz

Nasza Firma

  • O nas
  • Targi
  • Współpraca

Kontakt z nami

+48 71 314-62-81

Napisz do nas

zarzad@biersin.com.pl